contact whatsapp

הבלוג לדיני עבודה -

אפליה מחמת גיל

גילנות – אפליה מחמת גיל, אסורה לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. אפליה אסורה בכל אחד משלבי ההעסקה, החל ממודעת פרסום דרושים, בראיון העבודה, הטבות, קידום והשתלמות ועד לסיום יחסי העבודה ופיטורים.

קראו עוד על אפליה מחמת גיל – גילנות במאמר המופיע באתר ובו תמצאו גם תאור מקרה שהיה בטיפול המשרד.

_______

פיצוי בסך 120,000 ש"ח נפסק לטוב עובדת בת 62 בגין אפליה מחמת גיל

13 באוגוסט, 2020

עובדת ילידת 1954 הועסקה בחברה במשך 14 שנה ובתפקידה האחרון שימשה בתפקיד משנה למנכ"ל החברה.  בנובמבר 2016 נמסר לעובדת מכתב זימון לשימוע לפיו הוחלט על "צמצומים" בחברה ובין השאר הוחלט שתפקידיה של העובדת יועברו לעובדים אחרים. במכתב הוצע לעובדת לעזוב את החברה או לקבל על עצמה תפקיד אחר שיוצע לה.

העובדת ביקשה לקבל פרטים על מצבה הכלכלי של החברה וכן פרטים לגבי התפקיד המוצע לה. החברה לא נענתה לבקשות העובדת ולאחר מספר חילופי מכתבים שלחה העובדת ב 21.12.16 מכתב תשובה למכתב הזימון לשימוע. ב1.1.2017 נשלח לעובדת מכתב פיטורים. העובדת טוענת כי לא צויין בזימון לשימוע ולא במכתב הפיטורים הסבר מניח את הדעת מהי העילה לפיטוריה. בנוסף, העובדת היתה היחידה שפוטרה באותה תקופה. לפיכך טענה העובדת כי פוטרה בשל גילה והחברה השתמשה בעילת ה"צמצומים" כתירוץ בלבד.

לאחר חקירת הצדדים קבע בית הדין לעבודה בתל אביב, בראשות השופטת חופית גרשון-יזרעאלי כי החברה "לא הציגה כל ראיה אובייקטיבית בקשר למצבה הכלכלי באותה עת. לא הוצגו דוחות רווח והפסד של הנתבעת לשנת 2016 למול שנים קודמות, או אסמכתאות אחרות שיש בהן כדי להעיד על ירידה ברווחי הנתבעת. אף לא הוצגו תכתובות המלמדות על צורך בהתייעלות ובצמצומים, או תכנית התייעלות". כמו כן לא פוטר אף אחד אחר מהעובדים באותה תקופה. זאת ועוד, מתמלול שיחה שהתקיימה בין נציגת החברה לבין העובדת השתמע כי גילה מהווה למעשה שיקול לחובתה.

לפיכך החליט בית הדין לקבל את תביעת העובדת בגין אפליה מחמת גיל (גילנות) ופסק כי החברה תשלם לעובדת פיצוי בסך 70,000 בשל פיטורים שלא כדין, מחמת גילה, וכן פיצוי בסך 50,000 ₪ בגין פגמים בהליך השימוע טרם הפיטורים.

[סע"ש 14732-04-17]

________

פיצוי על אפליה מחמת גיל לעובד שפוטר בגיל 66 מעבודתו

19 במאי, 2020

הרקע לתביעה: החברה שממנה פוטר העובד קנתה חברה אחרת שפורקה. החברה שקנתה את החברה בפירוק עסקה באותו תחום, השתמשה באותן מכונות, נשארה באותו מקום פיזי והעסיקה עובדים מהחברה שפורקה. התובע מילא בחברה החדשה את אותו תפקיד שמילא בחברה שנקנתה. בהגיעו לגיל 66 נמסר לו מכתב פיטורים מבלי שנערך לו שימוע קודם לכן.

עם פיטוריו תבע העובד את החברה בגין אפליה מחמת גיל, הפסד השתכרות של שנה לפחות (עד צאתו לגמלאות) וכן בגין הפרשים לתשלומי זכויותיו הסוציאליות. החברה דחתה את הטענות של העובד אך לא הביאה הוכחות כדי להצדיק את דבריה. זאת ועוד, מכתב הפיטורים לא כלל כל הסבר לסיבת הפיטורים, להיפך החברה ציינה את שביעות רצונה מעבודתו של העובד. כך, לאחר בדיקת העובדות והצהרות הצדדים קבע בית הדין האזורי לעבודה באר-שבע, בראשות השופטת רחל גרוס, כי יש לקבל את טענות העובד וחייבה את החברה לשלם לו פיצויים בסך של כ-74,000 ש"ח מהם 25,000 ש"ח בגין פיטורים בניגוד לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה – אפליה מחמת גיל.

[סע"ש 54394-07-18]

_______

יצרנית צינורות וגילוון חוייבה בפיצוי שניים מעובדיה שפוטרו מחמת גיל שלא כדין בסך כולל של כ-120,000 ש"ח

4 באפריל, 2019

התובעים עבדו בחברה (הנתבעת) כפועלי ייצור עד לפיטוריהם. העובד האחד צבר ותק של 7 שנים והאחר 15 שנה והם פוטרו שנים בודדות לפני הגיעם לגיל פרישה. בפסק הדין של בית הדין לעבודה בתל אביב – יפו, בראשותה של כב' השופטת הבכירה עידית איצקוביץ – אב"ד, נאמר כי הנתבעת לא הצליחה להוכיח "… שההחלטה לפטר את התובעים לא הייתה נגועה בהפליה עקב גילם, ותשלם לתובעים פיצוי בגין הפסד השתכרות ופיצוי בגין עגמת נפש לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה." החברה חוייבה לפצות את העובדים בסך של 95,275 ש"ח (ס' הפתיחה "רציו", וס' 17). בנוסף חוייבה הנתבעת לפצותם בשל אי עריכת שימוע כדין ולשלם הוצאות משפט ובסה"כ כ 120 אלף ש"ח.

[סע"ש 29493-09-16; סע"ש 29554-09-16]

_______

לקט עדכוני החקיקה והפסיקה באתר משרד עורכות הדין, נופר בר, מהווים את תמצית הדברים בלבד ומתמקדים בנושאים הקשורים ביחסי עובד-מעסיק. פסקי הדין המלאים מתפרסמים במאגר המשפטי של אתר "נבו " וניתן למצוא אותם שם על פי מספר התיק.

המאמרים והמידע בידיעון זה ובאתר המשרד מספקים מידע ראשוני בלבד, הנכון למועד פרסומו, ואין הוא מהווה תחליף לייעוץ משפטי. לבירור מקרים פרטיים מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בדיני עבודה.

דילוג לתוכן